stop doping 2Vítejte na stránkách "Plavu čistě, zdravě a pro radost"

Doping je definován jako jev, při němž dochází k porušení jednoho nebo více antidopingových pravidel.

Nikoliv jen zneužití léků!!!

Za požití léků je odpovědný sportovec nebo zákonný zástupce.

energy drinkBěhem florbalového zápasu ve Šťáhlavech u Plzně zkolaboval třináctiletý chlapec. Upadl do bezvědomí a nastala u něj zástava oběhu. Chlapce nejprve oživovali diváci, následně záchranáři. Podle svědků vypil před kolapsem energetické nápoje. Ilustrační snímek Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Teprve třináctiletý chlapec zkolaboval ve chvíli, kdy seděl na střídačce. Informoval o tom server tn.nova.cz. Událost se stala 19. ledna ve sportovní hale ve Šťáhlavech u Plzně.

O jeho záchranu se nejprve pokoušela zdravotní sestra a jeden z diváků, kteří se na zápas starších žáků mezi Karlovými Vary a Tlučnou přišli podívat.

zavřít × Podle zjištění MF DNES u chlapce došlo k zástavě oběhu s lapavým dýcháním. Jeho stav byl kritický, probíhala u něj maligní (život ohrožující pozn.red.) arytmie s nutností defibrilace.

Po prvním výboji se hocha nepodařilo oživit. Normální srdeční rytmus se objevil až po druhém výboji.

„Záchranka dorazila za necelých deset minut. Na místě byli zhruba hodinu, potom přiletěl vrtulník,“ popsal jeden z organizátorů turnaje, který si nepřál být jmenován, ale redakce zná jeho totožnost.

Pití energy drinků u dětí je nebezpečné, tvrdí lékařka Podle svědků hráč z týmu Karlových Varů vypil před zápasem dva energetické nápoje. Mluvčí záchranné služby Mária Svobodová se domnívá, že za kolapsem stojí kombinace několika faktorů najednou.

„Zřejmě se jednalo o časovanou bombu. Chlapec může mít například srdeční vadu, jejímž spouštěčem bylo několik věcí najednou. Například velké sportovní vypětí, stres a již zmíněné požití energetických nápojů. Štěstí v tomto případě bylo, že zkolaboval na místě, kde mu byla ihned poskytnuta pomoc,“ vyjádřila se mluvčí.

Podle jedné lékařky, je pití energetických nápojů ve věkové kategorii, jako byl zmíněný chlapec, velice nebezpečné. „Souvislost se zástavou srdce či vznikem maligní arytmie je ze současných vědeckých studií zřejmá. Pití těchto nápojů v mladém věku může takový stav přivodit nebo způsobit jiné závažné poškození zdraví,“ vysvětlila odbornice.

Mladého sportovce lékaři z Fakultní nemocnice v Plzni, kam byl po kolapsu převezen, po třech dnech probudili z umělého spánku. V současné době je v dobrém stavu a je pod dozorem odborníků na specializovaném kardiologickém pracovišti v Praze.

Autoři: vb, mrak